SRÍ LANKA

Srí Lanka je perlou Indického oceánu. Je to země nabízející úžasně rozmanitou přírodu. Najdete zde nekonečné čajové plantáže i prázdné dokonalé pláže. Země nádherných lidí, žen v sárí, skvělého jídla a chrámů, kde se prolíná buddhismus s hinduismem.
Srí Lanka se nachází na ostrově Cejlon což byl také do roku 1972 její oficiální název. Srí Lanka se odvozuje od slova laṃkā, znamenajícího „zářivá země“.Zažijte atmosféru Srí Lanky


Sigiriya neboli Lví skála


Pojďme spolu vystoupat na magickou Sigiriyu, jedno z nejnavštěvovanějších míst na Srí Lance,
nacházející se na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve videu se vyšplháme na 200 metrů vysokou kolmou skálu, která v krajině tyčí do dálky. Lví skála je obecně známa jako jeden ze symbolů Srí Lanky. Místní ji nazývají pevností v oblacích nebo palácem neřesti. Více si o ní přečtěte zde.


Čajové plantáže

Cejlonský čaj zná asi každý, ale věděli jste, že Britové se zde snažili pěstovat kávu? Té se tady ale nedařilo a zlikvidovala ji choroba. První čajová plantáž zde byla založena až v roce 1867 James Taylorem. Jeho pokračovatel Sir Lipton v této tradici pokračoval a udělal z čaje nápoje všech společenských vrstev. Kdo by dnes neznal čaj Lipton?
Čaj se na Srí Lance pěstuje ve vysokých nadmořských výškách až 1900 m n.m. Nejkrásnější plantáže naleznete okolo městeček Kandy, Ella a Nuwara Eliya. A věděli jste, že černý, zelený i bílý čaj jsou z jedné rostliny?


Na plantážích se můžete projít, navštívit továrny na zpracování čaje a ochutnat všechny druhy.

Nejkrásnější jízda vlakem na světě

Výhled z vlaku


Pojedeme vlakem z Kandy do vesničky Ella. Úsek, který se považuje za jednu z nejkrásnějších jízd vlakem vůbec. Celou dobu projíždíte skrze čajové plantáže a výhledy jsou opravdu neuvěřitelné. Podívejte se na následující video a zažijte tu jedinečnou atmosféru.Smutná historie


Srí Lanka do roku 2009 odrazovala cestovatele krvavou občanskou válkou mezi většinovým sinhálským obyvatelstvem a tamilskou menšinou. Válka začala v červenci 1983 povstáním organizace zvané Tamilští tygři proti srílanské vládě. Tamilští tygři se snažili na severu a východě ostrova vytvořit samostatný stát. Občanská válka trvala 26 let a skončila vítězstvím srílanských vládních vojsk. Napětí mezi sinhálci a tamily sice stále trvá, ale země je nyní bezpečná. Více informací o občanské válce zde.


Letem světem s Kaiserem a Lábusem


Jídlo na Srí Lance

Na hodně místech si můžete zaplatit za něco na způsob srílanského švédského stolu. Klasikou je rýže, několik druhů kari, zeleniny, dahl z čočky apod. Naberete si kolik sníte z každého hrnce a je to. Pokud nemáte rádi pálivé, je na čase si zvyknout :).


Naším nejoblíbenějším jídlem byla původem indická sýrová placka tohsai, po které jsme se mohli utlouct.


S kuchařem kolem světa na Srí Lance


Tradiční hudba