THAJSKO

Když člověk jede poprvé do Jihovýchodní Asie, většinou zamíří do Thajska. Země, která je na turisty nejlépe připravená, kde mají nejlepší pouliční kuchyni a kam zamíříte, pokud potřebujete v tomto regionu k lékaři. Díky velké poptávce se také ceny drží velmi nízko a dovolená zde vám vyjde opravdu levně.

Thajsko ale není pouze o plážích, kam lidé míří nejčastěji. A přestože někdy můžete mít pocit, že jste v Evropě a ne v Asii podle počtu turistů, dají se zde stále najít krásná místa bez koncentrace bělochů. Thajsko si pro mě také z nějakého nevysvětlitelného důvodu stále uchovává svou autentičnost. A nikde se na vás neusmívají více :).

Pojďte zažít atmosféru této země

Bangkok

Pokud letíte do Thajska nebo obecně do Jihovýchodní Asie, často přiletíte do hlavního města Bangkoku. A čeká tady na vás ruch asijského velkoměsta v celé své kráse. Pachy, troubení aut, hodně lidí. Někomu z toho první den rozbolí hlava, ale po pár týdnech v Asii si na to zvyknete a už vám to bude připadat tak nějak skvělé a spjaté s Asií.

V Bangkoku je proslavená ulice Khao San, kam zamíří všichni turisté, kteří chtějí ten den jíst to nejlepší Pad Thai ze špinavé pánve, nebo také ti, kteří chtějí nakupovat suvenýry, ti kteří chtějí jít na masáž anebo ti kteří chtějí pít do noci. Prostě všichni. A nabídka podle toho vypadá, takže z každé restaurace se line jiná hudba a na každém kroku vás někdo někam nebo na něco láká. Podívejte se na video a pochopíte.


Královský palác

Pokud máte v Bangkoku nějaký čas, nejspíše zamíříte do Královského paláce. Od roku 1782 je oficiálním sídlem thajských králů a patří mezi nejoblíbenější turistické atrakce v Thajsku. Palác se skládá z mnoha budov, sálů a pavilonů a jeho návštěva vám může zabrat klidně celý den, pokud to v horku vydržíte. Nezapomeňte, že v buddhistických chrámech musíte mít zahalená ramena a kolena – šátky vám zde také zapůjčí. Chodí se zde bosky a nesmíte ukazovat šlapky nohou směrem k Buddhovi (je také neslušné ukazovat je na jiné lidi).


Plovoucí trhy Damnoen Saduak

Pokud nejste na památky, ale spíše na jídlo, doporučujeme navštívit plovoucí trhy. V Bangkoku je jich několik, my navštívili Damnoen Saduak a strávili jsme zde snad celý den, než jsme stihli všechno ochutnat, vyhladovět a znovu jíst. Thajsko je mekka pouliční kuchyně. Nikde jinde na světě neochutnáte takové dobroty za málo peněz přímo na ulici. A po 6 měsících v Asii musíme říct, že špatně nám bylo asi jednou. Když se člověk řídí zdravým rozumem, nejí, co mu nevoní či nechutná, nic se mu většinou nestane, i kdyby byla pánev sebešpinavější. Jet do Thajska a nejíst jídlo z ulice se prostě nedá….


Phuket

Ano, na poloostrov Phuket se jezdí na úžasné pláže. Tady asi není, co dodat, stačí se podívat na video. Ale pokud se po druhém dni na pláži nudíte a chcete něco podnikat, Phuket určitě stojí za to prozkoumat třeba na motorce, jak jsme to udělali my. Najdete zde spoustu fajn míst, kde se dá dovolená trávit i aktivně. Jejich výčet tu zde dělat nebudu, ale aktivit je tolik, že na pláž zbyde čas jen ráno a večer.


Chiang Mai

Pokud máte chuť vydat se do severního Thajska, tak na vás čeká město Chiang Mai, turistické centrum severu, ležící cca 700 km od Bangkoku. Najdete zde přes 300 chrámů, např. Wat Phra Singh ze 14. století město slouží jako výchozí bod pro různé výlety. My jsme zde navštívili školu vaření, která probíhá tak, že jdete na trh, kde vám vysvětlí vše o surovinách, potom vás naučí vařit několik jídel a nakonec si všechno sníte. Doporučujeme.


Chiang Rai

Několik hodin od Chiang Mai se nachází další město s podobným názvem Chiang Rai, kde najdete Wat Rong Khun neboli Bílý chrám. Není to historická, ale umělecká budova, dokončená teprve v roce 2008. Je to vlastně realizace snu thajského umělce Chalermchai Kositpipata. Bílé barvy tohoto chrámu jsou symbolem „čistoty Buddhy“ a celý komplex byl vystavěn v tématu zrození a smrti.


Jak jsme hledali chrám

V Chiang Mai všichni turisté míří na chrám Wat Phra That Doi Suthep, my jsme chtěli uniknout davům a tak jsme se vydali hledat nějaký menší chrám bez lidí. Ztratili jsme se lehce v místním lese aneb džungli, a tak jsme pár hodin bloudili, až jsme narazili na tohle nádherné místo, kde kromě mnichů nikdo další nebyl. Místo mělo nádhernou atmosféru a patří k jedním z našich nejlepších zážitků z Chiang Mai. Dodnes nevíme, jak se tento chrám jmenuje, ale je nám to jedno. Poseděli jsme si tam pár hodin v poklidu a tichu, obklopeni divokou přírodou a sochy Buddhy. Jediným povykem zde bylo, když mniši umývali štěně :).


Jídlo a pití

Thajsko je místo gurmánů, nejlepší kari na světě, čerstvé ryby, úžasné tropické ovoce a vše za skvělé ceny. Většinu našeho cestování po Thajsku jsme jedli na ulicích. Pravidlem je, že si vybíráme místa, kde sedí nejvíce místních. Stále vzpomínáme na čerstvé džusy z ovoce, které si vyberete jen za 1 US dolar nebo na palačinky ze stánku. Skvělé je taky Pad Thai nebo lepkavá rýže s kokosovým mlékem a mangem. Podívejte se na recepty a zkuste si doma něco uvařit. S kuchařem kolem světa se také dozvíte vše o thajské tradiční i netradiční kuchyni.