VIETNAM

Vietnam je nám možná trošku blízký tím, že u nás máme poměrně početnou vietnamskou komunitou. Všichni už pravděpodobně zkusili výborné vietnamské jídlo, ale málo lidí ví, že tato země opravdu nabízí něco pro každého. Najdete tu krásné a prázdné pláže, které téměř nikdo nezná, můžete jít na trek do horské oblasti Sapa, brodit se v rýžových políčkách, podívat se na kávové plantáže, do továren s hedvábím, navštívit monumentální hrobky a mnohé další.


Zažijte atmosféru Vietnamu

Vietnamská káva

Víte, že je Vietnam druhým největším vývozcem kávy vůbec? Nebo, že je vietnamská káva třikrát silnější? Kávu ve Vietnamu dostanete překapanou přes speciální plechový hrneček s pokličkou, kterému se říká phin a vidíte ho na fotce níže. Kávu také dostanete naservírovanou spolu se slazeným kondenzovaným mlékem.

Recept na vietnamskou kávu


Sapa

Víte, že se pražská tržnice jmenuje podle nádherné horské oblasti na severu Vietnamu, kde jsou rýžová políčka a horské kmeny obyvatel? Pojďte se tam podívat na následujícím videu.


Hoi An a lampiony

Hoi An je pobřežní město, které je od roku 1999 na seznamu památek UNESCO. Je považováno za nejkrásnější vietnamské město. Od 16. století bylo toto místo významným námořním přístavem Jihovýchodní Asie. Hoi An je pro turisty známý svou nádhernou architekturou, výborným jídlem a také lampiony, kterými je město poseto a večerní procházka starým centrem patří ke krásným zážitkům. Podívejte se na video a na chvíli se přesuňte do Hoi Anu.


Vietnamská válka a tunely

Pokud cestujete na jih Vietnamu do města Ho Chi Min, nesmíte zapomenout navštívit tunely z války, kdy
bojovníci Vietkongu bojovali proti Američanům. Nejznámější jsou Cu Chi tunelů, které měří přes 200km. Do tunelů si můžete zkusit vlézt a pohybovat se v nich. Byli vybudovány tak, aby se tam průměrný Vietnamec vešel tak tak, ale průměrný Američan už ne. Pro turisty byly lehce rozšířeny, ale stejně je to zážitek zkusit se do tunelu zasoukat.

Přečtěte si více zde.Dokument o Vietnamské válce


Vietnamská válká je kontroverzní téma a člověk o něm už slyšel a viděl mnohé. Věděli jste ale, že 1620 Čechů a Slováků bojovalo a umíralo na tomto vzdáleném bojišti jihovýchodní Asie?  Podívejte se na dokument na České televizi.


Cestománie: Vietnam – mokrý půvab severu (2006)


Vietnamské trhy

Je to místo, kde najdete tu nejčerstvější zeleninu, ovoce a bylinky. Směsice barev a vůní vás natolik okouzlí, že na trhy budete stále chodit, přestože jste jich viděli už desítky. Dodnes ráda chodím na Olomouckou procházet se mezi obchůdky a nakupovat u našich „českých“ Vietnamců připomenout si atmosféru. Předposlednímu obrázku říkáme kuřecí polévka v sáčku :).


Projekt Zase rýže

Zase rýže je Vietnam na jednom místě a vietnamská kultura zde, v České republice. Přiblížíme vám vietnamskou gastronomii, kulturu a nějaké ty zajímavé novinky, co se děje kolem nás. Tento projekt sice vznikl v roce 2016, ale jeho pravý příběh se odehrál dřív. Vietnamci žijí v České republice už 40 let, ale vy o nich víte velmi málo a oni o vás. Teď už je načase to změnit. Naším cílem je vytvořit si „můstek“ mezi vietnamskou komunitou a českou společností. Češi mají možnost poznat naši kulturu a my naopak.


Vietnamské jídlo

Toto je přehled dobrot, které si ve Vietnamu můžete dát. Kdo má rád asijské jídlo, tak ví, že Vietnam je opravdu ráj. Pokud budete mít chuť naučit se nějaký nový recept, doporučujeme podívat se na stránky Zase rýže, odkaz najdete níže. Velkou výhodou pro nás v ČR je, že si díky vietnamské komunitě můžeme vietnamské potraviny koupit na mnoha místech.


Nejlepší jídla na ulici

Vietnamské jídlo ze stánků na ulici se může v mnohém rovnat vyhlášenému thajskému pouličnímu jídlu. Výborné chutě a za málo peněz. A každý správný cestovatel ví, že na ulici chutná nejlépe a kvalita jídla mnohdy předčí restaurace. Od babiček ze zdánlivě špinavých pánví člověk ochutná ty nejlepší delikatesy.


S kuchařem kolem světa do Vietnamu


Pagody a hrobky

Tyto krásné pagody a stavby najdete po celém Vietnamu. Tyto konkrétně u města Dalat. Největší fotka je z komplexu hrobek starých panovníků u města Hue. Některé jsou opravené a jiné ponechané v téměř původní podobě.


Bourec morušový a hedvábí

Podívejte se na video o tomto tvorovi, ze kterého se vyrábí hedvábí. Ve Vietnamu můžete navštívit továrny na hedvábí, což je opravdu zajímavým zážikem.


Tradiční hudba

Populární hudba