FILIPÍNY

Filipíny je země, která vás uchvátí nádhernými plážemi a tyrkysovou barvou moře na ostrovech jako je například Palawan. Je to jedna z hlavních atrakcí, za kterou sem turisti jezdí. Není to ale jediná věc, kterou tato země může nabídnout.

Když přijedete na Filipíny, máte pocit, že nejste tak úplně v jihovýchodní Asii. Jelikož byla země dlouhá léta kolonií Španělska a potom Ameriky, poznáte to tak trochu všude a hlavně na jejich jazyku, kde můžete slyšet španělská i anglická slova, ale také na přítomnosti křesťanství, což je v jihovýchodní Asii poměrně netradiční. Možná i proto jsou nám lidé kulturně bližší.


Zažijte atmosféru Filipín

Země ostrovů

Filipíny jsou ostrovní zemí, která se rozkládá na více než 7600 ostrovech. Hlavní město Manila se nachází na největším ostrově Luzon, kde najdete sopku Mt. Pinatubu nebo Sagadu, o kterých budeme mluvit níže. Turisticky zajímavé ostrovy jsou také Bohol, Cebu a Palawan.

Měla jsem příležitost pracovat s kolegyněmi s Filipín a jejich oblíbená otázka byla: Jaktože Česko nemá moře? Jak je to možné? Stále jsem jim ten fakt opakovala a ony ho stále nemohly pochopit :). Na druhou stranu dvě z nich neuměly plavat, což bylo zase pro mě „obyvatelku vnitrozemského státu“ překvapením.


Sopka Mt.Pinatubo

Pěkný výlet, který můžete podniknout na ostrově Luzon, je na vrchol sopky Mt. Pinatubo, který má 2,5km v průměru. Sopka vybuchla v roce 1991 a po výbuchu vzniklo v kráteru jezero. Místní nám ale urputně tvrdili, že v kráteru Američani zkoušeli svou atomovou bombu. Fake news tedy mají i na Filipínách.


Sagada a visící rakve

Je to tak trochu podivný zvyk věšet nebožtíky v rakvích na skálu, aby byli blíž nebi, ale na Filipínách je to už dva tisíce let stará tradice. Pokud navštívíte Sagadu na ostrově Luzon, můžete se na rakve jít podívat jako na turistickou atrakci a místní průvodce vás jistě taky bude nutit, abyste si s rakvemi zapózovali. Nám to přišlo trochu nevhodné, ale náš pan průvodce na tom trval, takže jsme pochopili, že je tím nejspíš neurazíme.

Tradice mluví jasně, až budete cítit, že „na vás jde smrt“, začnete si rakev vyrábět, stačí ale malá, protože vás dají do pozice embrya, a když se tam nevejdete, tak vám polámou kosti. Tradice jsou holt různé :). Židle, kterou vidíte na naší fotce slouží k tomu, když je nebožtík po smrti, protože je k ní na nějakou dobu přivázán, aby se provedl rituál vyuzení, aby nedocházelo ke tlení, kterého se kmen bál.

Přečtěte si více o této tradici více:

Blíž k nebi i předkům

SAGADA: UNIKÁTNÍ SKALNÍ HŘBITOV S VISÍCÍMI RAKVEMI NA FILIPÍNÁCH


Krvavé Velikonoce na Filipínách

Pokud jste si myslely, že naše Velikonoční pomlázka, kdy pánové můžou bít jejich polovičky, je pro zbytek světa nepochopitelná, přečtěte si o Velikonocích na Filipínách. V městečku San Fernando probíhá krvavá velikonoční tradice, kdy se na Velký pátek věřící bičují do krve a nakonec se ukřižují jako Ježíš Kristus. Je to poměrně nepříjemná podívaná a dosti bizarní zvyk, kdy chtějí utrpením odčinit své hříchy a dojít vykoupení. Přečtěte si o této tradici více zde. Nebo se podívejte na krátké video (není pro slabé povahy).


Plavání s velrybími žraloky

Další lehce kontroverzní turistickou atrakcí je plavání s velrybími žraloky. Velrybí žralok nebo žralok obrovský je největší žijící žralok i obratlovec, který nepatří mezi savce.

Na jednu stranu je plavání s nimi úžasný a nezapomenutelný zážitek, když vidíte tohoto nádherného a obrovského tvora na dosah ruky. Na druhou stranu si po tomto zážitku řeknete, že je to turistický hnus. Plavete na pláži spolu s desítky jinými, odpadky, neustále do vás naráží lodě a ostatní lidi a navíc je to zábava narušující přirozený ekosystém. Žraloci jsou totiž krmeni, aby připluli, a to narušuje jejich přirozenou migraci. Turisté také porušují zákaz dotýkání, ať už úmyslně nebo nechtěně.

Určitě existuje i kompromis, kdy můžete zkusit žraloky potkat na volném moři přirozeně, ale pravděpodobnost je nižší než na ostrově Cebu v Oslob, kde provozují tuto turistickou atrakci. Já bych ji určitě znovu neabsolvovala tímto způsobem.


Recept na filipínské národní jídlo Adobo

Na filipínách se možná jí zvláštní věci jako je specialita Balut –
vařené kachní vejce s malým, ještě nevyvinutým zárodkem uvnitř, ale nejběžnějším jídlem je kuře nebo vepřové s rýží, což je nám poměrně blízké.

S kuchařem kolem světa na Filipíny


Tarsiéři na ostrově Bohol

Tenhle roztomilý tvoreček je tarsiér neboli česky nártoun celebeský. Žijí pouze na Filipínách a v Indonésii. Patří do čeledi primátů, živí se hmyzem a má dlouhé prsty a obrovské oči, kterými vidí velmi dobře ve tmě, kdy je aktivní. Bohužel je velmi plachý a pokud jsou ve stresu, může spáchat sebevraždu. Pokud se tedy na něj chcete podívat, musíte kolem nich chodit velmi opatrně a ve dne, kdy jen tak visí na stromě.


Cestománíe Filipíny


Tradiční hudba

Populární hudba